

Melody Brooks ma jedenaście lat, fotograficzną pamięć i ponadprzeciętną inteligencję. Niestety większość ludzi nie wie o tym. Melody nie potrafi mówić, ani chodzić. Urodziła się z porażeniem mózgowym i porusza się na wózku.
Jedenastoletnia Melody ma fotograficzną pamięć. Jej głowa jest jak kamera, która zawsze nagrywa. I nie ma funkcji kasowania. Jest najinteligentniejszym dzieckiem w szkole - tyle, że nikt o tym nie wie.
Gdyby potrafiła mówić, mogłaby opowiedzieć ludziom, jak wiele rozumie. Ale ona nie potrafi mówić. Nie potrafi chodzić. Nie potrafi pisać. W końcu pojawił się ktoś, kto umożliwił Melody komunikowanie się z otoczeniem. Jednak nikt - poza jej rodzicami - nie był gotów na to co miała do powiedzenia.
Tylko w mojej głowie to piękna opowieść o odkrywaniu innych perspektyw widzenia świata. O zrozumieniu. O wykluczeniu. O miłości.
Książka Sharon M. Draper przez dwa lata utrzymywała się na liście bestsellerów New York Times.
Joanna Olech wybrała "Tylko w mojej głowie" jedną z najlepszych książek dla dzieci i młodzieży w 2016 roku.
Nagrodzona została licznymi nagrodami (jako książka dla młodzieży i dorosłych), m.in:
Historia Melody uderzyła we mnie tym mocniej, że w moim otoczeniu znajduje się osoba z porażeniem mózgowym. I szczerze Wam powiem, że jest fantastycznym człowiekiem- pogodnym, otwartym, bystrym. Niczego jej nie brakuje, choć choroba pozostawiła jej drobne zmiany fizyczne. Tylko czy to ważne? Można by powiedzieć, że to tylko książka. Ale jak bardzo szczera i prawdziwa! Jak mocno przepełniona emocjami! Jak podobna do prawdziwego życia!
Bardzo polecam Wam tę książkę! Każdy powinien ją przeczytać, bo jest naprawdę piękna (brak mi słów, by określić ją inaczej.
Proszę was wszystkich, abyście przeczytali powieść Sharon M. Draper. bo drugiej tak samo szczerej jak i zarazem prawdziwej powieści nie znajdziecie!
Wspaniała pozycja o zrozumieniu, o wykluczeniu, o miłości. Obowiązkowa lektura dla gimnazjalistów. Drodzy nauczyciele odpuśćcie "Syzyfowe prace" na rzecz "Tylko w mojej głowie". Gwarantuję ,że odpowiednio zachęceni uczniowie przeczytają, docenią, podyskutują i na długo zapamiętają.
Niezwykła opowieść pozwoli nie tylko lepiej zrozumieć niepełnosprawnych, ale i inaczej spojrzeć na własne słabości oraz poszukać dróg ich pokonania. Myślę, że obowiązkowo powinni po nią sięgnąć wszyscy rodzice dzieci niepełnosprawnych, ich opiekunowie, nauczyciele. Lektura będzie doskonałym materiałem na lekcje etyki na wszystkich poziomach kształcenia.
Sharon M. Draper napisała historię wyjątkową, taką, która chwyta za serce już po pierwszych stronach.
Opis
Zobacz także