• Bestseller
Duże sprawy w małych głowach
search
  • Duże sprawy w małych głowach
  • Duże sprawy w małych głowach

Duże sprawy w małych głowach

45,00 zł
Brutto

To pierwsza taka książka w Polsce – napisana dla dzieci i dorosłych, zawierająca historie opowiedziane przez niepełnosprawne dzieci.

„Moim celem było opowiedzenie dzieciom w książce, czym jest niepełnosprawność. Chciałam pokazać, że niepełnosprawność to inne odczuwanie, widzenie, a czasem także inne rozumienie świata.” – mówi autorka książki Agnieszka Kossowska.

Ilość
W magazynie

Książka nominowana w konkursie Mądra Książka dla Dzieci Roku 2018.

"Duże sprawy w małych głowach" zdobyły nagrodę internautów i czytelników Gazety Wyborczej.

Mądra Książka Roku 2018

To pierwsza taka książka w Polsce – napisana dla dzieci i dorosłych, zawierająca historie opowiedziane przez niepełnosprawne dzieci.

Dziecko, stawiając każde pytanie, również tak niezręczne dla dorosłego jak: „dlaczego on nie chodzi/mówi/słyszy?”, chce zawsze tego samego – poznać i zrozumieć świat. A kiedy otrzyma spokojną, rzeczową odpowiedź, przyjmuje do wiadomości, że świat jest różnorodny, a ludzie mogą być odmienni. Ta książka pomaga iść „małej głowie” (i niejednej „dużej”) jeszcze dalej – pomaga dostrzec, że osoby niepełnosprawne nie składają się tylko z tej swojej odmienności, choroby. A zatem nie potrzebują tylko współczucia, jak mówi jedna z bohaterek, niewidoma Ania: „Denerwuje mnie, gdy ludzie mi współczują. Nie trzeba mi współczuć – przecież jestem zdrowa, nikt mi nie umarł i nic mnie nie boli.”

„Moim celem było opowiedzenie dzieciom w książce, czym jest niepełnosprawność. Chciałam pokazać, że niepełnosprawność to inne odczuwanie, widzenie, a czasem także inne rozumienie świata. Dzieci w sposób naturalny są otwarte na inność, chciałabym w nich tę otwartość podtrzymać i sprawić, by niepełnosprawność nie była tematem tabu w ich środowisku. Tą publikacją chciałam również obalić kilka stereotypów i sprawić, aby dzieci zdrowe przestały się bać dzieci niepełnosprawnych.” – mówi autorka książki Agnieszka Kossowska.

Wierzymy, że „Duże sprawy w małych głowach” pomogą uwolnić od wielu stereotypowych zachowań i przyczynią się do tego, że dzieciom niepełnosprawnym będzie żyło się dużo łatwiej.

Książka składa się z pięciu części, z których każda została poświęcona innemu rodzajowi niepełnosprawności:

  • autyzmowi
  • niepełnosprawności ruchowej
  • niepełnosprawności sensorycznej (część o dzieciach słabosłyszących, głuchych oraz niewidomych)
  • niepełnosprawności intelektualnej
  • epilepsji i zaburzeniom rozwoju związanym z wcześniactwem

W części rozdziałów znajdują się zabawy edukacyjne, w których wykonaniu będą musieli pomóc dzieciom dorośli – ich zadaniem jest wprowadzenie dziecka zdrowego w świat osób niepełnosprawnych. Te „zadania praktyczne” dają namacalną szansę, by zetknąć się z trudnościami, których codziennie doświadczają niepełnosprawne dzieci.

Dodatkowo książka zawiera ilustracje podstawowych znaków z języka migowego, elementy komunikacji alternatywnej oraz wkładkę z alfabetem Braille’a.

Do pobrania scenariusze zajęć lekcyjnych

O autorce: Agnieszka Kossowska

Agnieszka Kossowska

Prywatnie mama Franka i Natalii, żona fajnego człowieka i odpowiedzialnego ojca, blogerka (Dzielny Franek), zawodowo germanistka, doktor nauk humanistycznych, językoznawca, wykładowca Politechniki Opolskiej.

To doświadczenia związane z byciem mamą dziecka niepełnosprawnego oraz godziny rozmów z innymi rodzicami i dziećmi sprawiły, że podjęła się napisania tej książki.

DSWMG_Koss

Opis

Autor
Agnieszka Kossowska
Oprawa
miękka
Liczba stron
214
Data wydania
2018