• Nowość
zRozum nastolatka
search
  • zRozum nastolatka

zRozum nastolatka

36,00 zł
Brutto
Ilość
W magazynie

Bazując na doświadczeniach i badaniach z 35 lat pracy z nastolatkami oraz ich rodzicami, psycholożka Terri Apter przedstawia niektóre z największych wyzwań dotyczących wychowania oraz relacji rodziców i nastolatków poprzez pryzmat aktualnej wiedzy o rozwoju mózgu.
Zmiany zachodzące w mózgu nastolatków wpływają na ich relacje, zachowanie, poczucie tożsamości oraz reakcje emocjonalne. Mogą towarzyszyć im wybuchy złości, opryskliwość czy niezrozumiałe milczenie. To zaś często utrudnia zrozumienie, co jest normalnym zachowaniem a co może wskazywać na jakiś rodzaj zaburzeń.
"zRozum nastolatka" przedstawiając badania i historie nastolatków, a także ćwiczenia dla rodziców, pomaga zrozumieć i poprawić komunikację między rodzicami a dziećmi. Dzięki temu możliwe staje się zbudowanie silniejszych więzi oraz zwiększenie odporności młodych osób w okresie nastoletnim i we wczesnej dorosłości.
Książka Terri Apter to przewodnik dla rodziców i opiekunów w trudnej roli wychowania nastolatków.

***


Pisząc tę książkę, chcę zmienić oczekiwania rodziców wobec ich nastoletnich dzieci i pokazać inną perspektywę: perspektywę samych nastolatków. Zbyt często dorastanie jest uważane za etap, który rodzice muszą przetrwać, stojąc twardo na swoim jedynie słusznym stanowisku i odrzucić punkt widzenia dziecka, zamiast spróbować je zrozumieć. W książkach o nastolatkach można zwykle znaleźć porady na temat wyznaczania granic i kontroli, wraz z analizą, według której dorastająca młodzież to po prostu neurotyczne osobniki na hormonalnym haju. Szczere wypowiedzi samych nastolatków, ich niezwykła wrażliwość, ich radość i strach związane z odkrywaniem siebie są bagatelizowane, marginalizowane, ignorowane. W  rezultacie tracimy z pola widzenia ich wewnętrzny świat i nie potrafimy go uszanować, za co wysoką cenę płacą zarówno nastolatki, jak i ich rodzice.
Terri Apter

***
Nie ukrywam, że gdy sięgam po książkę dotyczącą osób nastoletnich, mam nadzieję na wysoki poziom merytoryczny, ale nie wymagam, by wywołała we mnie zachwyt. Tymczasem ta książka mnie zachwyciła. Autorka połączyła kilka elementów, które w książkach popularnonaukowych rzadko pojawiają się wspólnie. Przede wszystkim mamy tu mnóstwo wiedzy. Wiedzy nie tylko rzetelnej, ale także - z braku lepszego słowa - celnej. Ta wiedza nie jest bowiem lekiem łagodzącym objawy problemu, lecz takim, który jest wycelowany w jego przyczynę. Autorka nie nadużywa słów, nie wdaje się w niepotrzebne dygresje - wszystko, co pisze, okazuje się potrzebne, by dotrzeć do sedna sprawy. Terri Apter nie przywołuje świetnie brzmiących, choć jedynie zbliżających się do prawdy teorii - ona precyzyjnie uderza w samo sedno. Rozwiewa mity - przyjemnie brzmiące, ale jednak mity - utrudniające budowanie relacji z nastoletnimi dziećmi. A poza tym ona potrafi świetnie opowiadać.
Płynnie przechodzi od przykładów realnych osób i sytuacji do naukowych uogólnień. Dlatego tak trudno tę książkę odłożyć.
Jeżeli więc chcesz dowiedzieć się, jak funkcjonują dorastające dzieci i jak budować z nimi owocne relacje - albo jeśli chcesz po prostu spędzić czas na świetnej lekturze - przeczytaj tę książkę. Nie zdziwię się, jeśli zrobisz w niej mnóstwo podkreśleń, pozaznaczasz kolorowymi karteczkami i odstawisz ją na półkę - ale taką półkę, do której sięgnąć możesz w każdej chwili.
Przemek Staroń - psycholog, autor książek, Nauczyciel Roku 2018

nastolatki_Apter

Opis

Autor
Terri Apter
Tytuł oryginalny
The Teen Interpreter: A Guide to the Challenges and Joys of Raising Adolescents
Tłumaczenie
Anna Setkowicz-Ryszka
Oprawa
miękka
Liczba stron
262
Data wydania
marzec 2023
Projekt okładki
Agnieszka Wrycz