Opowiedzieć ciszę
search
  • Opowiedzieć ciszę
  • Opowiedzieć ciszę
  • Opowiedzieć ciszę
  • Opowiedzieć ciszę

Opowiedzieć ciszę

40,00 zł
Brutto

„Opowiedzieć ciszę” Karoliny Jeske to ilustrowana historia pokazująca drogę prowadzącą ze świata dźwięku do świata poza dźwiękiem. Drogę, która początkowo naznaczona jest lękiem i poczuciem wyobcowania, finalnie jednak zostaje wypełniona akceptacją i radością jaką wnosi nowy, inny język. 

Ilość
W magazynie

Wyobraź sobie, że przestajesz słyszeć w środę. Tak jak przestała słyszeć bohaterka książki graficznej Karoliny Jeske Opowiedzieć ciszę. A potem otwórz tę książkę i z uwagą, kartka za kartką, odkryj drogę prowadzącą ze świata Dźwięku do świata Ciszy. Drogę, która początkowo naznaczona jest lękiem przed nieznanym i poczuciem wyobcowania, finalnie jednak zostaje wypełniona akceptacją i radością jaką wnosi nowy, inny język

Opowiedzieć  ciszę to ilustrowana historia o tym, że… nie potrzebujesz uszu, aby usłyszeć świat. Ale również o tym, że istnieje … ok. 200 różnych języków migowych na świecie, którymi posługuje się ponad 70 milionów głuchych i niedosłyszących.  Przy pomocy pięknych, onirycznych ilustracji Karolina Jeske w bezpośredni i prosty sposób porusza problem utraty słuchu. Pierwszym impulsem dla powstania tej historii była osobista historia autorki.  Jesteśmy jednak przekonani, że książka jest uniwersalnym środkiem dla tych, którzy zechcą zrozumieć, że … ciszę da się opowiedzieć. I to zarówno dla tych co słyszą najzwyczajniej w świecie, jak i dla tych co słyszą już tylko Ciałem, Myślami, Oczami i Sercem. 

Na specjalnie przygotowanych kalkach, pokazane są wybrane znaki języka migowego. Języka, którym posługuje się w Polsce ok. 50 tysięcy osób. Języka, dzięki któremu słyszą się i komunikują. 

Świat ciszy, w który zapada się bohaterka jest światem pięknym i przerażającym równocześnie. Zamiast zagubić się w nim bohaterka odnajduje nowe wymiar komunikacji, którą są dłonie i ciało. Otwórz książkę i pozwól opowiedzieć sobie ciszę.

***

Cisza jest błogosławieństwem lub przekleństwem. Jest luksusem lub rozdzierającą pustką w głowie i krzykiem rozpaczy. Każda historia, każdy człowiek ma w sobie inną ciszę, bo każdemu kojarzy się w zupełnie inny sposób. Polecam tę niezwykłą podróż – Opowiedzieć ciszę – tym, którzy chcieliby na chwilę wejść do świata ludzi niesłyszących. Świata, którego nikt sobie dobrowolnie nie wybrał i który tylko nieliczni będą mieli szansę opuścić... Serdecznie polecam.

Olga Bończyk – aktorka teatralna, filmowa i wokalistka

***

Gdy patrzę na rysunki Karoliny, niemal słyszę ciszę, o której opowiada. Subtelne, niezwykle sugestywne, wysmakowane ilustracje dopełnia oszczędny, poetycki tekst. To historia, po którą można sięgnąć wiele razy i za każdym razem odnaleźć w niej coś, czego wcześniej nie dostrzegaliśmy.

Edyta Bystroń – autorka komiksów niezależnych

Opis

Autor
Karolina Jeske
Liczba stron
54
Data wydania
2022