Zapraszamy do naszego sklepu na Allegro

 • Wysyłka do 24h
 • Koszt wysyłki od 0 zł
 • Metody dostawy:
  • Allegro One (Punkt, Box)
  • Paczkomaty InPost
  • Kurier DPD
  • Kurier UPS
Przejdź do Allegro
Edukacja włączająca dzieci autystycznych
search
 • Edukacja włączająca dzieci autystycznych

Edukacja włączająca dzieci autystycznych

39,00 zł
Brutto
Ilość
W magazynie

Rebecca Wood w swojej książce zaczyna od analizy mitów na temat autyzmu i wyników badań nad potrzebami edukacyjnymi dzieci w spektrum. Potem przechodzi do pytania o inkluzję, czyli o to, co nauczyciele i władze oświatowe mogą zrobić, by szkoła stała się przyjaznym miejscem dla dzieci rozwijających się w spektrum autyzmu.

Warunkiem włączenia ich w szkolną społeczność i proces edukacji jest zrozumienie tego, jak myślą, jak przyswajają wiedzę i jak się komunikują, a następnie – wspieranie ich w tej specyfice indywidualnych ograniczeń i uzdolnień. Autorka przekonuje, że podejście to, poza tym że pomoże dzieciom o specjalnych potrzebach edukacyjnych, przysłuży się też ich szkolnym kolegom i koleżankom oraz nauczycielom. Powołuje się przy tym nie tylko na badania naukowe, lecz także na wypowiedzi samych zainteresowanych – osób autystycznych, rodziców i nauczycieli, z którymi przeprowadziła wiele rozmów.

***

To jedna z najważniejszych książek, jakie przeczytałam w ostatnich latach. Ważna, bo wyrosła z praktyki, wnikliwej obserwacji rzeczywistości, badań własnych autorki i analizy literatury tematu. Ważna, bo nie ucieka przed opisem zjawisk trudnych – dyskryminacji, miniwykluczeń i dyskretnych lub zamaskowanych form marginalizacji. To książka traktująca o prawach i potrzebach, ale co najważniejsze – podająca także możliwe rozwiązania. Autorka nie proponuje jednak gotowych recept ani scenariuszy lekcyjnych, nie przedstawia zbioru prawd objawionych. Robi coś dużo lepszego, bo podaje nam materiał będący źródłem refleksji, przyczynkiem to rozmyślań i swojego rodzaju rachunku sumienia – jak działamy my, rodzice, nauczyciele, w jakim kierunku chcielibyśmy, aby podążyła edukacja naszych dzieci lub uczniów, czy uwzględniamy ich potrzeby i prawa? Tę książkę musi po prostu przeczytać każdy, kto ma cokolwiek wspólnego z edukacją, by stać się uczestnikiem procesu inkluzji.

Agnieszka Kossowska – autorka książki Duże sprawy w małych głowach

 

 

Opis

Autor
Rebecca Wood

Zobacz także